UTC nedir

UTC nedir

UTC Nedir?

UTC, çok basit bir ifadeyle Eş Zamanlı Evrensel Güdüm olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde saatler hesaplanırken belirli detaylara dikkat edilmektedir. Koordinatların kullanıldığı ve çeşitli matematiksel hesaplar ile ülkelerin saatlerinin belirlenmesi oldukça fazla zaman almaktadır. Ülkeler, iyi ayrı saat dilimi içerisinde değerlendirilmektedir. Bunlar; UTC ve GMT olarak değerlendirilebilirler.

Ülkemiz, UTC grubu içerisinde yer almaktadır. Bu durum doğrudan Türkiye’nin bulunduğu meridyenler ile alakalıdır. Zira bilindiği üzere Türkiye 36 ile 42 derecelik kuzey enlemleri ve 26 derece ile 45 derece arasında kalan doğu boylamları arasında yer almaktadır. Koordinatlarımız dolayısı ile Uzakdoğu ülkelerine yakın oluşumuzdan dolayı bu saat dilimini kullanmaktayız.

UTC Hakkında Bilgi

UTC, hesaplama biçimi bakımından atomik olarak değerlendirildiğinden ötürü GMT’den ayrılmaktadır. Zira GMT tamamı ile güneş esasına dayalı saatler silsilesini oluşturmaktadır. UTC kullanan ülke sayısı bir hayli fazladır. Eylemler ve boylamlar ile ilgili yapılan detaylı çalışmalar sonrasında doğu boylamlarında yer aldığından ötürü Türkiye’ de UTC kapsamında değerlendirilmeye alınmıştır. UTC birçok Avrupa ülkesinin yararlandığı saat sistemleri arasında değerlendirilmektedir. Yine pek çok kişinin bildiği gibi ülkeler yaz ve kış saati ismi verilen iki dönemde değerlendirilmektedirler. Yaz saatleri ve kış saatleri saat bazında da farklılık gösterdiğinden ötürü UTC değerleri de değişiklik gösterebilmektedir.

Bir ülkenin yaz saati UTC bazında UTC’den bir saat ilerideyken, yaz aylarında saatler ileri alındığından ötürü UTC +1 oranının UTC+2 olması son derece doğal olacaktır. Türkiye de yaz ve kış saatleri uygulaması bulunan ülkeler arasında yer almaktadır. Yaz aylarında UTC’den iki dilim ileride olması ile bilinen Türkiye yaz aylarında yapılan saat uygulaması ile beraber UTC’den 3 saat ileriye giderek UTC+3 dilimini oluşturur. Bununla birlikte yaz saati uygulaması bittiğinde ve tekrar kış saatlerine geçildiğinde Türkiye eski konumuna dönecektir. Bu sebepten ötürü Türkiye’nin UTC diliminde yeri belirtilmek isteniyorsa mutlaka hangi saat uygulamasında olundu bilinmelidir. Aksi takdirde yanlış bir sonuca varılabilmektedir. İnternet sitemiz aracılığı ile hangi ülkelerin UTC hangilerinin ise diğer saat diliminde değerlendirildiğini kısa süre içerisinde öğrenebilirsiniz. 

Bir diğer konumuz olan: Gmt Nedir makalemizi okuyarak gmt zaman ayar kavramını öğrenebilirsinizToplam 0 Yorum Bulunuyor

    Yorum Yap