GMT Nedir

GMT Nedir

GMT Nedir?
GMT, bir saat dilimidir. Bilindiği üzere dünya üzerinde bulunan her ülkenin kendine ait bir paralel aralığı ve meridyen aralığı bulunmaktadır.
Üzerinde bulunduğu meridyene göre, ülkeler çeşitli saatlere tabidir.
İki ülkenin aynı meridyen üzerinde olmaları yerel saatlerinin aynı olmasına işarettir.
Bununla birlikte, uluslararası alanda da birçok saat dilimi kullanılmaktadır.
Ülkelerin birbirleri ile daha rahat iletişim kurabilmesi ve en azından hangi ülkeye saat olarak ne kadar uzakta olduğunu bilmesi açısından GMT ve UTC adlı saat dilimleri kullanılmaktadır.
GMT Hakkında Bilgi
GMT, Greenwich Kasabası baz alınarak yapılmış olan hesaplamalara verilen saat dilimidir. Güneş hesaplaması esas alınarak hazırlanmış bu sisteme göre, paralel ve meridyenler ilk olarak Greenwich’te keşfedildiği için saatler de buradan başlamaktadır.
GMT tam olarak Greenwich ve bu kasaba ile aynı meridyen üzerinde yer alan ülkelerin ya da bu ülkelerin şehirlerinin bulunduğu yere delalet etmektedir. Daha sonra meridyen farklarına bakılarak ülkeler GMT -1 ya da GMT+1 olarak adlandırılabilmektedir.
Türkiye de GMT hesabına göre değerlendirilmiştir. Bu hesap baz alındığında Türkiye’nin GMT+2  aralığında yer almaktadır.
Ancak aynı UTC değerlerinde olduğu gibi yaz aylarında UTC 3’e geçmişlerdir.
Bu grup içerisinde birçok Avrupa ülkesi yer almaktadır. Zira İngiltere merkezli bu saat sistemi sayesinde çok kolay bir şekilde ülkeler yerlerini bilebilmektedirler. 
Türkiye de yaz aylarında GMT+3’e geçmektedir. Bunun en büyük sebebi yaz uygulamasında saatlerin 1 saat daha ileri alınması olarak bilinmektedir. Türkiye GMT aralığında oldukça dikkat çekmektedir.
Türkiye ile Londra arasındaki zaman farkı kışın 2 saat iken, yazın aradaki saat farkı 3 saate çıkıyor.
GMT saat dilimi UTC’den belirli yönleri ile ayrılmaktadır. UTC, atomik bazda hesaplanırken GMT’de durum böyle değildir.
Zira GMT güneş esasına göre hesaplanmaktadır.
Güneş hesabına göre hesaplanan GMT hesabı sürekli olarak değişikliğe uğramaktadır. GMT, pek çok ülkenin kullandığı saat dilimleri arasında yer almaktadır. 
Avrupa ülkelerinin tamamına yakını bu saat dilimini kullanmaktadır. 
Boyu boylam GMT’den ileri iken batı boylamda durum böyle değildir. Amerika eksi GMT değerleri taşırken, Avustralya + değeri taşıyacaktır.Toplam 1 Yorum Bulunuyor

    Yorum Yap